Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 1. seminarium w ramach cyklu „Polska ekonomia w postaciach zapisana”. W trakcie tego cyklu wydarzeń będziemy skupiać się na wyjątkowych postaciach, które przyczyniły się do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce.
- Temat seminarium: „Mikołaj Kopernik„
- Zaproszenie: LINK
- Data: 12.01.2024 r.
- Czas: 14:00-15:30
- Miejsce: w formie zdalnej na platformie MS Teams: LINK
Główny prelegent: prof. dr hab. Mirosław Bochenek
- profesor w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obszarami jego zainteresowań naukowych są: teoria ekonomii, historia myśli ekonomicznej oraz ekonomia nierynkowa. Opublikował m.in.: „Problem racjonalności w polskiej myśli ekonomicznej” (1999), „Szkice o ekonomii i ekonomistach” (2004), „Prekursorzy ekonomii matematycznej w Polsce” (2008), „Historia rozwoju ekonomii” (6 tomów, 2016 – nagrodzona nagrodą PTE I stopnia) oraz „Mikołaj Kopernik czy Thomas Gresham?” (2023). Od 1988 r. należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (m.in. w latach 2005−2006 był prezesem Zarządu Oddziału w Toruniu i członkiem Zarządu Krajowego, od 2021 r. pełni funkcję wiceprzewodniczący Rady Naukowej).
Moderator: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
- prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, związana zawodowo ze Szkołą Główną Handlową (SGH). W latach 2005-2021 była prezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Pełni wiele funkcji zawodowych i społecznych. Obecnie jest członkiem Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, członkiem Prezydium Komitetu Prognoz i Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, a także członkiem Rady Naukowej INE PAN. Specjalizuje się w analizie ekonomicznej, finansach i wycenie przedsiębiorstw oraz systemów społeczno-gospodarczych. Jest kreatorką ekonometrycznych modeli predykcji bankructwa. W 2010 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2023 r. otrzymała Nagrodę Kopernika Ekonomisty – prestiżowe wyróżnienie, przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii i gospodarki.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Mikołaja Kopernika w rozwój nauk ekonomicznych, a szczególnie przybliżenie jego teorii, które do dzisiaj mają wpływ na współczesną ekonomię. Skoncentrujemy się na analizie jego traktatu monetarnego, wyprzedzającego o wieki późniejsze teorie ekonomiczne, oraz jego wpływie na formowanie się nowoczesnych koncepcji finansowych.
Zapraszamy studentów, naukowców, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.