Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na 11. seminarium w ramach cyklu „Polska ekonomia w postaciach zapisana„. W trakcie tego seminarium skupimy się na osiągnięciach kolejnej – wyjątkowej – postaci w polskiej ekonomii.
- Temat seminarium: Feliks Młynarski
- Plakat: Pobierz
- Data: 7 luty 2025 r.
- Czas: 14:00-15:30
- Miejsce: w formie zdalnej na platformie Zoom: KLIKNIJ TUTAJ
Prelegenci:
- dr hab. Dariusz Grzybek, prof. UJ
profesor na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent studiów historycznych na UJ. Zajmuje się historią myśli ekonomicznej i historią myśli politycznej. W pracy naukowej bada głównie relacje pomiędzy rozwojem nauk społecznych a ideologiami i funkcjonowaniem polityki. Autor książek „Nauka czy ideologia. Biografia intelektualna Adama Krzyżanowskiego” (2005), „Polityczne konsekwencje idei ekonomicznych w myśli polskiej 1869-1939” (2012), „Handel i pokój. Geneza i ewolucja liberalnego pacyfizmu” (2015), „Kwestia płacy roboczej w klasycznej ekonomii politycznej” (2018), „Rosnąca współzależność. Geneza rządzenia światowego” (2019). - dr Małgorzata Korczyk
adiunkt w Katedrze Polityki Gospodarczej i Teorii Pieniądza Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zajmuje się historią myśli ekonomicznej oraz teorią pieniądza. Autorka wielu publikacji, w tym m.in.: „Wpływ prawa rynków Saya na rozwój ekonomii głównego nurtu” (2019), „Janusz Gedymin Zieliński. Portret Ekonomisty” (2020), „Młynarski vs Triffin: jeden czy dwa dylematy” (2022). Redaguje stronę internetową poświęconą popularyzowaniu historii myśli ekonomicznej (www.econmicroscope.com) poprzez publikacje artykułów własnych oraz innych autorów w językach polskim i angielskim.
Moderator:
- prof. dr hab. Wanda Sułkowska
profesor zwyczajny w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wieloletni kierownik Katedry Zarządzania Ryzykiem i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (do 2021 r.). Specjalistka z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, społecznych i zdrowotnych, a także z zakresu historii doktryn ekonomicznych. Opublikowała m.in.: Reformy w polskim rolnictwie na tle reform w rolnictwie europejskim (1850- 1939) (PAN, 1994); Źródła sukcesów i przyczyny niepowodzeń reform Władysława Grabskiego (Ossolineum, 1996); Rozwój rynków ubezpieczeń w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (cykl publikacji w latach 2003-2009). Od roku 1978 r. należy do PTE. W latach 2001-2006 była wiceprezesem Zarządu Oddziału PTE w Krakowie.
Celem seminarium jest pogłębienie wiedzy na temat wkładu Feliksa Młynarskiego w rozwój nauk ekonomicznych i teorii ekonomii. Feliks Młynarski (1884–1972) był ekonomistą i bankowcem. Był jednym z najważniejszych uczestników polskiego życia publicznego I połowy XX w., pozostaje też jednym z najmniej znanych. Polityk, konspirator i uczestnik polskiego ruchu niepodległościowego przełomu wieków, urzędnik odbudowującego się państwa, współpracownik Władysława Grabskiego i współautor jego reformy walutowej, wreszcie bankowiec i finansista, wiceprezes Banku Polskiego, członek i przewodniczący Komisji Finansowej Ligi Narodów, prezydent Banku Emisyjnego w Polsce – to tylko najważniejsze z ról, jakie przyszło mu pełnić w życiu publicznym. Ale był także absolwentem i doktorem filozofii, pasjonatem socjologii, ekonomistą-samoukiem i profesorem ekonomii, jednym z bardziej cenionych w Europie lat trzydziestych specjalistą w zakresie spraw monetarnych, wykładowcą i prorektorem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, autorem kilkudziesięciu książek z zakresu wszystkich interesujących go obszarów nauki i życia publicznego. Wreszcie domniemanym „wrogiem” Polski Ludowej, odsuniętym na ostatnie dekady życia od pracy zawodowej i akademickiej, ale do schyłku swych dni aktywnym i obecnym w życiu naukowym „profesorskiego” Krakowa.
Zapraszamy uczniów, studentów, nauczycieli, ekonomistów, jak również wszystkich zainteresowanych historią myśli ekonomicznej.