Wielkimi krokami zbliża się 80. rocznica powstania Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Powstanie PTE związane było bezpośrednio z aktywną działalnością społeczną prof. E. Lipińskiego, E. Taylora i A. Krzyżanowskiego. Idea utworzenia organizacji zrzeszającej ekonomistów z całego kraju – powstała jeszcze w okresie międzywojennym – została uwieńczona spotkaniem 21 przedstawicieli społecznego ruchu ekonomistów z Warszawy, Krakowa, Poznania, Lublina i Łodzi w dniach 1-2 grudnia 1945 r. w Łodzi.
Na 4–5 grudnia 2025 r. zaplanowano XI Kongres Ekonomistów Polskich, który ma być jednym z elementów uświetnienia tej rocznicy.
Wydaje się jednak, że sprawą o wiele ważniejszą jest stałe prowadzenie możliwie powszechnej debaty na temat problemów rozwoju społeczno‑gospodarczego Polski i świata, której sens sprowadza się między innymi do wyartykułowania, przedyskutowania i oceny, a także zaprogramowania roli ekonomistów, gospodarki i ekonomii w naszym systemie społeczno‑gospodarczym.
Chodzi zarówno o wszechstronną krytyczną diagnozę, dostrzeżenie sukcesów, jak i słabości naszego życia gospodarczego, jego obiektywnych wymiarów, a także subiektywnej, społecznej percepcji, jak i o spojrzenie w przód, w przyszłość, która zgodnie z poglądem wybitnego filozofa Carla Poppera jest zawsze obiektywnie nieznana.